Palmy v opavských ulicích jsou minulostí. Město přistupuje k radikální změně městské výsadby a s odvoláním na klimatické změny nahrazuje tropické stromy kaktusy. Dle magistrátu jde o krok vstříc budoucnosti, dle opozice o „poušť afrického typu v srdci Slezska“.
Rozhodnutí pochází z dílny odboru životního prostředí a má podle jeho vedoucího Jiřího Sprcháčka hned několik výhod. „Kaktusy jsou odolné, nepotřebují prakticky žádnou zálivku a skvěle snášejí extrémní výkyvy teplot, což je přesně to, co od moderní městské flóry požadujeme,“ vysvětlil Sprcháček novinářům na tiskové konferenci, která proběhla před radnicí ozdobenou prvním prototypem výsadby – dvoumetrovou opuncií umístěnou do bývalého palmového květináče.
Podle primátora Tomáše Nevrátila je změna logickým vyústěním klimatického trendu. „Už nejsme město v mírném pásmu. Léta připomínají spíš Kanáry a zima se omezuje na dva dny v lednu. Kaktus je tak nejen praktickým, ale i symbolickým řešením – přežije sucho, vítr i vandalismus,“ uvedl primátor a pochválil Sprcháčka za „odvážnou, moderní a zelenou iniciativu“.

Ekonomický přínos změny zdůraznil radní magistrátu Petr Popadlhrnec. „Zatímco palmy vyžadovaly pravidelnou údržbu, zálivku a občas i odbornou péči, kaktus stačí postavit a nechat být. Žádné zalévání, žádní zahradníci. Město tak ušetří nemalé prostředky. Navíc věříme, že kaktusy přirozeně odradí vandalismus – není snadné kopnout do něčeho, co má tolik bodlin,“ poznamenal radní s úsměvem.
Kritika však zaznívá z opozičních řad. Hana Potočná, zastupitelka zvolená za SPD, považuje projekt za kulturně nevhodný. „Kaktus je rostlina typická pro africké a mexické pouště. Zavádět je do našeho veřejného prostoru je jasným signálem, že se snažíme přizpůsobit prostředí migrantům z těchto oblastí. A jakmile se tu budou cítit jako doma, budou sem mířit častěji než do Německa. Je to nebezpečný precedens,“ uvedla Potočná, která místo kaktusů navrhuje vysazovat „tradiční české rostliny jako je levandule, měsíček nebo poctivá kopřiva“.
Podle exkluzivních informací z magistrátu se však uvažuje o dalším rozšíření projektu. „Když se kaktusy osvědčí, máme v plánu osázet i kruhové objezdy agáve, případně do parku umístit umělou dunu. Je to levné a moderní. A navíc – žádný bezdomovec si za kaktus neustele,“ dodává Sprcháček s hrdým úsměvem.

Zda se Opava opravdu stane první kaktusovou metropolí v zemi, zůstává otázkou. Vedení města však věří, že kombinace ekologické udržitelnosti, úspornosti a lehce výhrůžného vzhledu kaktusů přinese více výhod než záporů. „Při nejhorším je lze využít i jako přirozenou bariéru nahrazující ploty,“ uzavřel Sprcháček.
Zdroj fotografií: Deník.cz, msstavby.cz