Fotbalový stadion v Opavě, který byl vážně poškozen zářiovou povodní, čeká v příštích měsících rozsáhlá rekonstrukce. Než však stavební stroje nastoupí, rozhodlo se město pro netradiční přechodné využití plochy. Stadion by měl dočasně sloužit jako bramborové pole.
Nápad, který se zpočátku jevil jako recese, vedení města oficiálně představilo na úterní tiskové konferenci. Podle náměstka primátora Michala Kokošťka bylo rozhodnutí motivováno snahou neponechat cenný městský pozemek bez užitku.

„Stadion bude mimo provoz minimálně rok. V době, kdy se ceny potravin zvyšují a soběstačnost nabývá na důležitosti, jsme hledali způsob, jak prostor efektivně využít. Po konzultaci s agronomy padla volba na brambory – plodinu odolnou, užitečnou a symbolicky zakořeněnou v našem regionu,“ uvedl Kokoštěk.
Volba této plodiny nebyla náhodná. Stadion totiž disponuje integrovaným počítačově řízeným zavlažovacím systémem, který dosud sloužil k udržování ideálního stavu trávníku. Nyní najde své uplatnění při precizní závlaze jednotlivých brázd. „Ten systém je opravdu špičkový. Umí dávkovat vodu podle vlhkosti půdy, denní doby a s trochou úpravy i dle stavu brambor. Když už ho máme, bylo by neekonomické ho nevyužít. Navíc je to poprvé, co budou mít brambory ve střední Evropě takovouto péči,“ dodává Kokoštěk.

Velkým benefitem je podle města vyhřívaná plocha stadionu. Díky ní by mělo být možné sklidit dvě úrody ročně. Na menší části plochy se plánuje testovací pěstování batátů. „Chceme být otevření i moderním trendům. Batáty mají skvělou výživovou hodnotu, jsou nyní v módě a mohly by přitáhnout mladší generaci k zemědělství,“ doplnil Kokoštěk.
Nezůstane však jen u brambor. Do údržby polí se mají zapojit i samotní hráči SFC Opava. „Hráči momentálně nemají k dispozici domácí hřiště a většina tréninků probíhá mimo město. Zapojení do lehkých zemědělských prací chápeme jako způsob, jak udržet tým pohromadě,“ uvedl technický ředitel klubu Roman Zámečník. „Fotbalisté jsou zvyklí na trávník, takže změna prostředí jim jen prospěje. Pouze odloží kopačky a dostanou motyky.“
Ne všichni zastupitelé však s tímto rozhodnutím souhlasí. Opoziční zastupitel Dominik Petrů (ODS) krok označil za nesmyslný a nevhodný. „Fotbalový stadion je sportovní zařízení, ne zemědělská půda. Toto rozhodnutí degraduje význam tohoto svatostánku. Jako další krok očekávám, že se na zimním stadionu budou pěstovat žampiony,“ uvedl ironicky.
Naopak Společnost pro orbu České republiky návrh vítá. Tajemník organizace Aleš Velký potvrdil, že na podzim se na stadionu uskuteční Mistrovství České republiky v orbě. „Je to pro nás unikátní příležitost. Orat na vyhřívaném trávníku s tribunami pro diváky je snem každého traktoristy. Soutěžící budou pod dohledem poroty i diváků, kteří budou moci sledovat, zda traktor jede rovně, nebo ne, bude to napínavé,“ uvedl Velký.

Přípravné práce začaly potajnu minulý týden, první sadba brambor proběhla přímo před zraky novinářů. Město zvažuje i doprovodný kulturní program, například koncert dechovky při první sklizni nebo besedu „Z pole na talíř“.
Zda tento netradiční projekt přinese očekávané ovoce – či spíše hlízy – ukážou až následující měsíce. Jisté však je, že Opava se opět rozhodla jít jinou cestou než ostatní. Tentokrát doslova mezi brázdami.
Zdroj obrázků: SFC.cz, Chance liga, tn.cz
Přijde mi to jako dobré a udržitelné využití prostoru. Nemáte prosím informaci, jestli má město v plánu pořádat samosběr brambor? Budou na ochozech/před stadionem farmářské trhy s domácí bramboračkou?